ویروس جدید کرونا تا چه حد کشنده است؟

به گزارش درآمد اینترنتی، شیوع نوع جدید ویروس کرونا در چین تا به امروز جان 213 نفر را گرفته است. این در حالی است که بنا به آمار رسمی شمار مبتلایان به این ویروس به نزدیک ده هزار نفر رسیده است.

ویروس جدید کرونا تا چه حد کشنده است؟

میزان مرگ و میر به دلیل ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا با استفاده از این دو داده بین دو تا سه درصد خواهد بود. این امر به این معنا است که تنها دو تا سه درصد مبتلایان به این ویروس جان خود را از دست می دهند. با این حال دانشمندان تاکید می کنند که داده ها و اطلاعات کنونی در مورد شیوع ویروس جدید کرونا ناقص است و در نتیجه امکان مشخص نرخ دقیق مرگ و میر این ویروس در مقطع زمانی کنونی وجود ندارد.

اغلب پزشکان شیوع نوع جدید ویروس کرونا را با شیوع ویروس سارس در سال 2002 و 2003 میلادی و شیوع آنفلوانزای خوکی در سال 2009 مقایسه می کنند.

ویروس سارس که مانند نوع جدید ویروس کرونا اولین بار در چین میان انسان ها پدیدار شد به 26 کشور دیگر سرایت کرد. با این حال جنبه همه گیر این ویروس پس از هشت ماه مهار شد.

ویروس آنفلوانزای خوکی نیز پس از آن که اولین بار در مکزیک شیوع پیدا کرد در سطح جهان گسترش یافت. گزارش ها در مراحل اولیه شیوع این ویروس از مرگ 59 نفر از 850 فرد مبتلا به آن حکایت داشت. ارقامی که میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس آنفلوانزای خوکی را هفت درصد مشخص می کرد.

با این حال با گذشت زمان مشخص شد که میزان افراد مبتلا به این ویروس دست کم گرفته شده بود. بسیاری از کسانی که به آنفلوانزای خوکی مبتلا شده بودند به این دلیل که از عوارض شدیدی رنج نمی بردند به پزشک مراجعه نکرده بودند. به این ترتیب در نهایت مشخص شد که میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به ویروس آنفلوانزای خوکی کمتر از 0.1 درصد است. رقمی که این ویروس را از نظر میزان مرگ و میر هم رده سایر ویروس های آنفلوانزا قرار می داد.

از سوی دیگر میزان مرگ و میر به دلیل ابتلا به ویروس سارس در مدت شیوع هشت ماهه آن حدود 10 درصد بود.

کرونا شبیه سارس است یا آنفلوانزای خوکی؟

پرسشی که اکنون دانشمندان با آن روبرو هستند این است که آیا نوع جدید ویروس کرونا از نظر میزان مرگ و میر بیشتر مشابه ویروس سارس است یا ویروس آنفلوانزای خوکی؟

بسیاری از آن ها بر این باورند که گزارش های اولیه از شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا همانند ویروس آنفلوانزای خوکی دقیق نیست. به گفته آن ها رقم واقعی افراد مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا در شهر ووهان بیش از رقمی است که تا به امروز گزارش شده است.

آن ها گمان می کنند که حدود 50 تا 100 هزار نفر در ووهان به این ویروس مبتلا شده اند، اما بیماری آن ها به دلایل مختلف ثبت نشده است. اگر این برآورد آن ها درست باشد میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا بین 0.1 تا 0.2 درصد خواهد بود.

با این وجود بیماری های واگیردار حتی اگر میزان مرگ و میر آن ها بسیار کم باشد هم می توانند بسیار خطرناک باشند. به عنوان مثال با این که میزان مرگ و میر به دلیل ابتلا به آنفلوانزای فصلی کمتر از 0.1 درصد است، اما سالانه حدود 35 هزار نفر جان خود را به دلیل ابتلا به این بیماری از دست می دهند.

موضوع دیگری که در مورد ویروس های نوظهور نگران کننده است، مقاومت برخی از آن ها در برابر واکسن و داروست. برخی از این ویروس ها با تغییر ژنتیکی در هنگام تکثیر، به نوع جدیدی بدل می شوند. این تغییر که در زبان علمی به آن موتاسیون یا جهش گفته می گردد، سبب می گردد که ویروس بتواند خود را با شرایط جدید انطباق بدهد.

هنوز به طور دقیق روشن نیست که آیا ویروس کرونا قابلیت موتاسیون دارد یا نه. اما به هر روی، پژوهشگران همواره بر این نکته تاکید می کنند که تخمین میزان مرگ و میر یک بیماری نیز در مراحل اولیه شیوع آن سخت است.

منبع: زندگی روز

به "ویروس جدید کرونا تا چه حد کشنده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس جدید کرونا تا چه حد کشنده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید