عملیات غیرقابل تصور؛ بریتانیا علیه شوری

به گزارش درآمد اینترنتی، مطابق متن این طرح، هدف آن تحمیل اراده ایالات متحده و امپراتوری بریتانیا به روسها بوده است. شماری از کارشناسان این سند را در واقع برنامه آغاز جنگ جهانی سوم می دانند.

عملیات غیرقابل تصور؛ بریتانیا علیه شوری

تدارکات انگلستان برای عملیات موسوم به غیرقابل تصور که قرار بود جنگ انگلیسی ها و آمریکایی ها علیه اتحاد جماهیر شوروی در تابستان سال 1945 باشد، به منزله تلاش لندن برای نجات امپراطوری بریتانیا از سقوط قریب الوقوع و بازیابی مجدد نقش سرکردگی در جهانی غرب بود.

ایگور شیشکین، کارشناس روس و رئیس کار گروه انستیتوی کشور های عضو اتحادیه کشور های همسود برای مقابله با تحریف تاریخ چنین عقیده ای را ابراز کرده است.

این طرح ضربت غافلگیرانه به مواضع سربازان شوروی در شمال شرقی اروپا در تاریخ 1 ژوئیه سال 1945 یعنی اندکی پس از شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم و تسخیر برلین و اخراج ارتش سرخ از لهستان توسط 47 لشکر بریتانیایی و آمریکایی را در نظر می گرفت.

همچنین احتمال حمایت 10-12 لشکر آلمانی از نیرو های بریتانیا و آمریکا که متفقین در شلسویگ-هولشتاین و در جنوب دانمارک سالم و دست نخورده نگه داشته بودند، تحت بررسی قرار داشت.

مطابق متن این طرح، هدف آن تحمیل اراده ایالات متحده و امپراتوری بریتانیا به روسها بوده است. شماری از کارشناسان این سند را در واقع برنامه شروع جنگ جهانی سوم می دانند.

اما 29 ژوئن سال 1945، یعنی یک روز قبل از شروع برنامه ریزی شده جنگ، نیرو های ارتش سرخ بطور غیر منتظره محل های استقرار خود را در مناطقی که قرار بود مورد حمله قرار بگیرند تغییر دادند و برای دفاع آماده شدند. در نتیجه، دستور شروع این عملیات به نیرو های غربی داده نشده است.

دولت بریتانیا بیش از نیم قرن وجود برنامه ای برای اجرای عملیات غیرقابل تصور را قاطعانه رد می کرد، اما در سال 1998، نخستین گزارش از این مقاصد و اهداف لندن در مطبوعات بریتانیا و جهان منتشر شد. اکنون این اسناد در بایگانی ملی بریتانیا ذخیره می شوند.

منبع: اسپوتنیک

منبع: فرادید

به "عملیات غیرقابل تصور؛ بریتانیا علیه شوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات غیرقابل تصور؛ بریتانیا علیه شوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید