عربستان به حالت آزادباش درآمد؛ مساجد باز شدند، عمره و زیارت همچنان تعطیل است

به گزارش درآمد اینترنتی، ایسنا نوشت: عربستان امروز (سه شنبه) بازگشت اوضاع به روال عادی و بازگشایی مساجد برای برپایی نماز جماعت را گفت.

عربستان به حالت آزادباش درآمد؛ مساجد باز شدند، عمره و زیارت همچنان تعطیل است

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، طبق طرح جدید بین روزهای پنج شنبه و شنبه آینده زمان های مجاز بودن رفت و آمد در سراسر مناطق عربستان به جز مکه تغییر نموده و از ساعت شش صبح تا سه بعد از ظهر خواهد بود و همچنین رفت و آمد بین شهرها و مناطق عربستان با خودروی شخصی بلامانع است.

یک منبع در وزارت کشور عربستان گفت، براساس بخش نامه های جدید نهادهای سلامت و بهداشت با موضوع تدابیر عربستان برای مقابله با کرونا و امکان تغییر زمان های مقررات منع آمد و شد جزئی و بازگشت بعضی فعالیت ها با رعایت تدابیر پیشگیرانه و احتیاطی با نکات زیر موافقت شد:

اول: از ابتدای روز پنج شنبه برابر با 28 ماه مه جاری تا خاتمه روز شنبه مصادف با سی ام همین ماه به این ترتیب خواهد بود:

-تغییر زمان های آمد و شد در تمامی مناطق عربستان به جز شهر مکه به طوریکه آمد و شد از شش صبح تا سه بعد از ظهر خواهد بود.

- موافقت با رفت و آمد با خودروی شخصی بین مناطق و شهرهای عربستان در جریان دوره عدم برقراری منع آمد و شد.

- مضاف بر ادامه فعالیت های استثنا شده در مصوبات قبلی بعضی فعالیت های مالی و کسب و کارهای تجاری می توانند در دوره سه روزه درنظر گرفته شده شروع به فعالیت نمایند که در این زمینه ها خواهد بود:

1ـ کل فروشگاه های تجاری خرد و کلان.

2ـ مراکز تجاری (بازارها).

- تاکید بر ادامه منع فعالیت هایی که امکان رعایت فاصله اجتماعی در آن نیست، نظیر سالن های آرایشگاه های زنانه، آرایشگاه های مردانه، مراکز تفریحی، سینماها و دیگر فعالیت ها و اصنافی که طرف های مربوطه تعیین نموده اند.

دوم: از ابتدای روز یکشنبه برابر با 31 مه تا روز شنبه برابر با 20 ژوئن آینده تدابیر به این شکل خواهد بود:

- تغییر زمان مجاز بودن رفت و آمدها در تمامی مناطق عربستان به جز مکه مکرمه به این ترتیب رفت و آمد بین شش صبح تا هشت عصر خواهد بود.

- تداوم فعالیت های مستثنا شده طبق مصوبات قبلی.

- موافقت با اقامه نماز آدینه و جماعت در تمامی مساجد عربستان به جز مساجد مکه مکرمه با رعایت تدابیر احتیاطی و پیشگیرانه.

- تداوم اقامه نماز آدینه و جماعت در مسجد الحرام طبق تدابیر بهداشتی و پیشگیرانه معمول جاری.

- لغو تعلیق حضور در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی و بازگشت فعالیت های دفتری طبق ضوابط وزارت منابع انسانی و توسعه اجتماعی با هماهنگی وزارت بهداشت و طرف های مربوطه.

سوم: بازگشت اوضاع به روال عادی

از اول روز یکشنبه 21 ژوئن اوضاع در تمام مناطق عربستان و شهرها به جز مکه مکرمه به شرایط قبل از اعمال مقررات منع آمد و شد بازمی گردد البته با رعایت کامل دستورات بهداشتی و توصیه های پیشگیرانه و رعایت فاصله گذاری اجتماعی.

این تدابیر برا حفظ جان گروه های پرخطر و درصد بالای ابتلا به خصوص افراد مسن و بیماران دارای بیماری مزمن و بیماری های تنفسی است.

چهارم: تدابیر لحاظ شده در داخل شهر مکه

درباره مکه تدابیر در بند اول از ابتدای روز یکشنبه برابر با 31 ماه مه تا روز شنبه 20 ژوئن و بند دوم از ابتدای روز یکشنبه 21 ژوئن اجرا می گردد.

پنجم: دستورات به شهروندان و افراد مقیم

عربستان به تمام شهروندان و افراد مقیم در این کشور تاکید نموده تمامی ابزار لازم و مربوط به قطع زنجیره انتقال کرونا نظیر استفاده از ماسک و شست و شوی دست ها و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.

ششم: عمره و زیارت

عربستان بر تداوم تعلیق به جا آوردن عمره و زیارت تاکید نموده و گفته به طور دوره ای در سایه دستورات بهداشتی در این زمینه بازنگری ها و ارزیابی های لازم انجام می گیرد.

همچنین عربستان امروز اجازه ازسرگیری پروازهای داخلی را بعد از اتخاذ تدابیر احتیاطی صادر کرد.

واس گزارش داد، از ابتدای روز پنج شنبه 28 ماه مه تعلیق تمام پروازهای داخلی با رعایت تدابیر پیشگیرانه و احتیاطی که سازمان کل هواپیمایی عربستان با هماهنگی وزارت بهداشت و طرف های مربوطه لحاظ نموده، لغو می گردد.

همچنین این خبرگزاری افزوده است، تعلیق سفر بین مناطق با هر وسیله مواصلاتی با رعایت نکات بهداشتی و توصیه های پیشگیرانه لغو شده و بلامانع است.

طبق این گزارش، پروازهای خارجی همچنان تا اطلاع ثانوی در حالت تعلیق می مانند.

توفیق ربیعه، وزیر بهداشت عربستان روز دوشنبه خاطرنشان کرد، عربستان برنامه های کلی بازگشت تدریجی به حالت عادی را تدوین نموده و مراحل به طور تدریجی از روز پنج شنبه شروع می شوند، البته با رعایت فاصله گذاری اجتماعی.

وزارت بهداشت عربستان روز دوشنبه از ثبت 2235 مورد ابتلای جدید به کرونا ویروس اطلاع داد تا تعداد مبتلایان به 47 هزار و 795 تن افزایش یابد، همچنین با ثبت 9 مورد مرگ جدید تعداد قربانیان کرونا به 399 تن رسید.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "عربستان به حالت آزادباش درآمد؛ مساجد باز شدند، عمره و زیارت همچنان تعطیل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان به حالت آزادباش درآمد؛ مساجد باز شدند، عمره و زیارت همچنان تعطیل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید