شاید اسکلت های بیشتری در تخت جمشید وجود داشته باشد

به گزارش درآمد اینترنتی، علی اسدی، سرپرست گروه کاوش آبراهه های تخت جمشید و عضو هیئت علمی بخش باستان شناسی دانشگاه هنر شیراز با اشاره به این که کاوش فصل چهارم با هدف ادامه فعالیت در آبراه خاوری دروازه ناتمام در حال اجرا است، گفت: بخشی از این آبراه در فصل سوم کاوش، همزمان با مشاهده تجمعی از اسکلت های انسانی در محل مذکور شناسایی شده بود. ادامه کاوش آبراهه خاوری دروازه ناتمام شرایط جدیدی از اسکلت های انسانی را آشکار ساخته و احتمال می رود تا انتها فصل کاوش با نمونه های بیشتری نیز برخورد گردد.

شاید اسکلت های بیشتری در تخت جمشید وجود داشته باشد

این باستان شناس گفت: ویژگی معماری آبراه دروازه خاوری نیز در شناخت بیشتر ساخت وسازهای تختگاه تخت جمشید دارای اهمیت فراوانی است. به نظر می رسد این آبراه زمانی ساخته شده که بناهای محدوده شمال خاوری تختگاه تخت جمشید ساخته شده یا در حال ساخت بوده اند زیرا راستا آبراه مذکور به گونه ای معنادار از فضای بین ساختمان ها عبور نموده است.

اسدی ویژگی دیگر این آبراه را عدم تعبیه دریچه های ورودی آب به آن دانست و خاطرنشان ساخت: به عبارتی دیگر این آبراه، برای جذب آب های سطحی تختگاه ساخته شده و تعیین نیست که انتهای شمالی این آبراه به کجا ختم گردد.

سرپرست هیات باستان شناسی اضافه کرد: تا به امروز کاوش از سمت شمال به محدوده ای که انواع باروی تخت جمشید از آن یافت شده، نزدیک شده با این حال تعیین نیست که امتداد شمالی آبراه به کجا ختم خواهد شد.

به گفته اسدی، این احتمال وجود دارد که با انتقال آن به دیواره شمالی تختگاه، کاربری یک آبراه ورودی از محدود شمالی تختگاه تخت جمشید را داشته باشد.

وی با بیان این که به طور کلی نتایج کاوش چند فصل اخیر در آبراهه ها، سه مرحله ساخت را برای آن ها پیش روی ما قرار می دهد، گفت: مرحله نخست، ساخت وسازهای زمان داریوش عظیم که آبراهه های محدوده کاخ آپادانا، تچر، خزانه و شبکه خروجی آبراهه ها را شامل می گردد و مرحله دوم، آبراهه های دوره خشایارشا که محدوده کاخ صد ستون و دروازه ملل را دربرمی گیرد.

او اضافه کرد: مرحله سوم که آبراه در حال کاوش بخش خاوری دروازه ناتمام را شامل می گردد احتمالا مربوط به اواخر دوره هخامنشی است.

ایلنا نوشت، سرپرست هیات باستان شناسی در سرانجام با بیان این که فصل چهارم کاوش آبراهه های تخت جمشید با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به شماره 9910950 انجام می گردد، توضیح داد: انجام فصل های آینده کاوش و همچنین بررسی داده های استخوانی و دیگر یافته ها، شناخت ما را از معماری شبکه آبراهه ها و تغییر و تحولات آنها در دوره های پس از هخامنشی افزایش خواهد داد.

منبع: گردشبان

به "شاید اسکلت های بیشتری در تخت جمشید وجود داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاید اسکلت های بیشتری در تخت جمشید وجود داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید