گفت وگوی وزرای خارجه روسیه و آلمان درباره ایران ، پیشنهاد پوتین در خصوص ایران چیست؟

به گزارش درآمد اینترنتی، سرگئی لاوروف و هایکو ماس در تماسی تلفنی درباره موضوعات مختلف از جمله پیشنهاد رئیس جمهور روسیه در مورد برگزاری نشستی در شورای امنیت برای بحث درباره خلیج فارس و ایران، گفت وگو کردند.

گفت وگوی وزرای خارجه روسیه و آلمان درباره ایران ، پیشنهاد پوتین در خصوص ایران چیست؟

به گزارش درآمد اینترنتی به نقل از فارس، پیشنهاد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره برگزاری نشستی با حضور اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل به همراه ایران و آلمان برای بحث درباره خلیج فارس و ایران، یکی از مهم ترین موضوعات گفت وگوی تلفنی روز گذشته وزرای خارجه روسیه و آلمان بود.

به گزارش خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه و هایکو ماس همتای آلمانی وی در این مکالمه بر پایبندی به قطعنامه 2231 که پایه حقوقی بین المللی برای توافق هسته ای ایران ایجاد کرد، تاکید کردند.

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: همانطور که اشاره شد، امضای این توافق در سال 2015 دستاورد مهم سیاسی و دیپلماتیک بود که هدف از آن تقویت رژیم منع اشاعه هسته ای و امنیت منطقه ای در خاورمیانه بوده است.

پیش از این لاوروف با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا هم در این خصوص تلفنی گفت وگو نموده بود.

کرملین روز آدینه در بیانیه ای از خواسته ولادیمیر پوتین برای برگزاری یک نشست آنلاین با حضور پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان و ایران اطلاع داد.

پس از شکست قاطع قطعنامه آمریکا علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل، واشنگتن میخواهد در یک مانور سیاسی خواهان بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه تهران گردد. اقدامی که به گزارش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس، احتمالاً دولت ترامپ را منزوی تر خواهد نمود و بحران اعتبار برای سازمان ملل ایجاد می نماید.

تحریم های سازمان ملل پس از امضای برجام در سال 2015 لغو شدند و آمریکا که عضوی از این توافق بود به دستور دونالد ترامپ سال 2018 از آن خارج شد. حالا آمریکا که بعد از تلاشی طولانی مدت نتوانسته نظر اعضای شورای امنیت را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که ماه اکتبر منقضی می گردد، جلب کند، دور جدیدی از حملات علیه ایران را شروع نموده است.

وزیر خارجه آمریکا قرار است روز پنجشنبه به نیویورک برود و رئیس شورای امنیت را از تصمیم آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه که در قطعنامه 2231 ذکر شده، آگاه کند. طبق این بند از برجام، اعضای توافق هسته ای ایران می توانند در روندی پیچیده که با وتو نمی توان آن را مسدود کرد، خواهان بازگشت همه تحریم های سازمان ملل علیه ایران شوند.

طبق گزارش آسوشیتد پرس، مثل تمدید تحریم تسلیحاتی، طرح آمریکا درباره اسنپ بک هم با مخالفت شدید چین و روسیه و سایر اعضای شورای امنیت از جمله متحدان واشنگتن، انگلیس و فرانسه روبروست و می تواند زمینه را برای نزاعی بر سر مشروعیت قدرتمندترین نهاد سازمان ملل فراهم کند.

وزرای خارجه روسیه و آلمان همچنین درباره بحران بلاروس گفت وگو و ابراز امیدواری کردند شرایط در این کشور به سرعت به شرایط عادی بازگردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "گفت وگوی وزرای خارجه روسیه و آلمان درباره ایران ، پیشنهاد پوتین در خصوص ایران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی وزرای خارجه روسیه و آلمان درباره ایران ، پیشنهاد پوتین در خصوص ایران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید