پیش بینی های یک شرکت دانش بنیان از کرونا ، مبتلایان کرونا در ایران نصف آمار واقعی اعلام می گردد یا فقط نیمی شناسایی می شوند؟

به گزارش درآمد اینترنتی، گروهی از محققان یک شرکت دانش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی تهران با استفاده از هوش مصنوعی توانسته اند پیک اپیدمی کووید-19 را پیش بینی نمایند و با تهیه نقشه حرارتی گزارش هایی از شیوع آن ارائه دهند که وزارت آموزش و پرورش براساس آنها می تواند معین کند در کدام مناطق کلاس ها مجازی، حضوری یا ترکیبی از این دو باشد.

پیش بینی های یک شرکت دانش بنیان از کرونا ، مبتلایان کرونا در ایران نصف آمار واقعی اعلام می گردد یا فقط نیمی شناسایی می شوند؟

به گزارش درآمد اینترنتی به نقل از ایسنا، سروش ستاره مجری محقق یکی از شرکت های دانش بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تهیه گزارش آماری از اپیدمی کرونا را از اسفندماه سال گذشته شروع کردیم، گفت: ما هر هفته و یا هر 2 هفته یک بار این گزارش ها را منتشر کردیم و در حال حاضر 14 شماره از این گزارش تهیه شده است.

وی با بیان اینکه تهیه این گزارش ها بر پایه تکنیک های روز جهان مانند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی و شبیه سازی ذرات بوده است، اظهار کرد: در این مطالعات، علاوه بر آنالیزی از شرایط موجود شیوع، بر اساس سناریوهایی، پیش بینی هایی از شرایط شیوع این بیماری در بلندمدت و کوتاه مدت ارائه کردیم.

ستاره، با بیان اینکه در این گزارش ها پیشنهادهایی در زمینه کاهش اپیدمی نیز ارائه می گردد، ادامه داد: این پیشنهادها بر اساس بیانیه های سازمان بهداشت جهانی با عنوان پاسخ استراتژیک انسان در مقابله با بیماری های پاندمی است.

این محقق داده های استفاده شده در این گزارش را آمارهای رسمی سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران اظهار داشت و گفت: بر اساس ارزیابی های اجرا شده، دقت گزارش های ارائه شده از پاندمی کرونا در کشور بیش از 90 درصد بوده است. ضمن آنکه پیروز شدیم از 15 تا 23 فروردین که گزارش های شماره 4 و 5 ما منتشر شده بود، پیک ایجاد شده در اواخر اردیبهشت و اویل خرداد را دقیقا اعلام کنیم. در این گزارش اعلام شده بود که با توان 66 درصد پیک این بیماری در کشور رخ خواهد داد که این امر رخ داد.

  • مشخص پیک پاندمی کرونا

وی پیک را به نقطه ای اطلاق کرد که شیب مبتلایان از حد آستانه ای بیشتر می گردد و گفت: بزرگتر شدن این شیب نشان از پیک دارد و طی آن تعداد مبتلایان از یک حد مشخصی بالاتر می رود.

به گفته وی، در پیک اول تعداد مبتلایان 3186 در روز بود که در روزهای قبل از آن 1699 نفر در روز گزارش می شد و در پیک دوم تعداد مبتلایان روزانه 3580 بود که در روزهای قبل تعداد مبتلایان روزانه 2100 نفر بوده است.

ستاره تعداد احتمالی مبتلایان روزانه در پیک سوم را از 1900 نفر در روز به 3100 نفر در روز دانست و اضافه نمود: کشور اخیرا به اندازه ای اثر گلوگاهی داشته است که وارد پیک سوم گردد.

  • رفتار مسئولانه مردم؛ راه چاره کاهش شیوع

ستاره در مورد اهمیت تهیه چنین گزارش هایی شرح داد: این گونه گزارش های علمی هم به دولت در برنامه ریزی یاری می نماید و هم به مردم برای انجام رفتارهای مسئولانه و از این طریق بیماری کنترل می گردد.

وی یادآور شد: بر این اساس مردم هر راه چاره جایگزینی که موجب کاهش شیوع بیماری می گردد، آن را انجام دهند. در حال حاضر این رفتارها رعایت نمی گردد، چراکه بر اساس اعلام وزارت بهداشت رفتار مسئولانه مردم از 80 درصد در فروردین ماه به 30 درصد رسیده است.

مجری طرح، نمونه رفتار غیرمسئولانه را رفتن مردم به مسافرت دانست و اضافه نمود: بر اساس ارزیابی های اجرا شده در زمینه انجام تست های سراسری و سفرهای مردم احتمالا موج سومی را در پیش رو خواهیم داشت که تا آستانه 3100 نفر در روز افزایش می یابد.

این محقق دوره دکترای پیوسته بیوتکنولوژی با اشاره به شیوع آنفلوآنزای N1H1 در کشور گفت: در همه اماکن عمومی پوسترهایی در زمینه نحوه شستن دست نصب شد، ولی در پاندمی کرونا به این وسعت، اطلاع رسانی در این زمینه کم است و مشاهده می گردد که در بسیاری از موارد - نه اینکه مردم نخواهند رفتار مسئولانهانجام دهند - آنها از روی بی اطلاعی از انجام چنین رفتارهایی سر بازمی زنند، به دلیل اینکه پروتکل های بهداشتی هنوز برای بعضی مردم روشن نیست.

  • ضرورت استفاده از نقشه Hit Map برای برنامه ریزی آموزشی

مجری طرح با تاکید بر ضرورت نقشه حرارتی (Hit Map) اضافه نمود: این نقشه ها نقاط زرد و هشدار و سفید را مشخص می نماید و بر اساس این نقشه می توان در حوزه های مختلف تصمیم گیری کرد، به عنوان مثال وزارت آموزش و پرورش می تواند مشخص کند که در مناطق قرمز و زرد چگونه رفتار کند.

وی با بیان این که وزارت آموزش و پرورش برنامه مشخصی برای مناطق مختلف از لحاظ سطح هشدار ندارد، ادامه داد: بر اساس نقشه Hit Map می توان مشخص کرد در کدام مناطق کلاس های مجازی برگزار گردد و در کدام مناطق نیمه مجازی و نیمه حضوری و در کدام مناطق کلاس های آموزشی مجازی برگزار کرد.

ستاره با بیان اینکه در این مطالعات از 2 مدل سازی یادگیری ماشین و شبکه عصبی بهره بردیم، گفت: ما بر اساس ترند بیماری و میزان رشد آن در روزهای قبل و اینکه مشابهت شیوع کرونا با شیوع بیماری های مشابه آن مانند سارس در گذشته، بر اساس شبیه سازی ذرات که روش دقیقی در این زمینه است، پیش بینی می کنیم که در آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

3 شرط مهم برای بازگشایی مدارس در دوران کرونا که در ایران رعایت نشد | مدرسه رفتن حساب و کتاب دارد | وعده ای کمرنگ برای آینده

منبع: همشهری آنلاین

به "پیش بینی های یک شرکت دانش بنیان از کرونا ، مبتلایان کرونا در ایران نصف آمار واقعی اعلام می گردد یا فقط نیمی شناسایی می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی های یک شرکت دانش بنیان از کرونا ، مبتلایان کرونا در ایران نصف آمار واقعی اعلام می گردد یا فقط نیمی شناسایی می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید