عربستان، آخرین شرایط زندانیان در سایه تلاش بن سلمان برای جلب توجه بایدن

به گزارش درآمد اینترنتی، با وجود تلاش های عربستان برای اصلاحات نمادین و جلب رضایت دولت جدید آمریکا، گزارش ها حاکی از ادامه سرکوب و شکنجه علیه زندانیان آزادی بیان در این کشور است.

عربستان، آخرین شرایط زندانیان در سایه تلاش بن سلمان برای جلب توجه بایدن

به گزارش گروه بین الملل درآمد اینترنتی به نقل از الواقع السعودی، وب سایت آمریکایی بیزینس اینسایدر در گزارشی به آزادی لجین الهذلول فعال سعودی که بیش از دو سال در زندان های سعودی بود، پرداخت و تاکید کرد که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی اخیرا دریافته چک سفیدی را که به دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا داده منقضی شده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی درآمد اینترنتی بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی درآمد اینترنتی بخوانید. (کلیک کنید)

محمد بن سلمان روز چهارشنبه لجین الهذلول و نوف عبدالعزیز دو فعال سعودی را که نزدیک به سه سال در زندان های سعودی بازداشت بودند را آزاد کرد و گفته شده که این آزادی به دلیل فشارهای دولت جدید دموکرات آمریکا بر شرایط حقوق بشر عربستان بوده است.

ترامپ پیش از این در ایالات متحده در خصوص حمایت نامحدودش از بن سلمان برای تشدید سرکوب گری هایش و انجام فجیع ترین جنایت های تاریخی علیه جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی مورد انتقاد قرار گرفت.حمایت ترامپ تنها در خصوص مسائل داخلی عربستان نبود؛ بلکه وی از جنگ ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان علیه یمن نیز حمایت کرد.

حساب کاربری زنان زندانی سعودی همزمان با آزادی الهذلول و نوف عبدالعزیز لیستی از زنان سعودی بازداشت شده در زندانهای محمد بن سلمان ارائه داده است.

این فهرست شامل اسامی زنان زندانی از جمله حلیمه الحویطی، فاطمه آل نصیف، نسیمه الساده، وزانه الشهری، اسراء الغمغام،عایده الغامدی، بسمه آل سعود، نعیمه المطرود ، میاء الزهرانی و ... است. در لیست زنان زندانی سعودی علاوه بر دختران جوان، زنان شصت ساله نیز وجود دارد.در میان بازداشت شدگان عایده الغامدی زنی 60 ساله نیز وجود دارد که بدون هیچ دلیل و توجیه قانونی بازداشت شده و مقامات سعودی وی را برای بازگرداندن پسرش عبدالله الغامدی فعال سعودی مورد شکنجه قرار دادند.

عناصر سعودی اواخر مارس سال 2018 ، عایده الغامدی مادر 60 ساله عبدالله و دو برادرش به نام های سلطان و عادل الغامدی را بازداشت کردند. پس از بازداشت عایده و عبد الله الغامدی رسانه های سعودی انتقاد تندی از آنان کرده و این دو را به تلاش برای بی ثبات کردن و ایجاد ناامنی در کشور متهم کردند.

سلطان الغامدی پیش از آزادی در ماه آوریل، به اجبار یک فیلم ویدیویی در رسانه های اجتماعی منتشر و در آن از عبدالله الغامدی به علت فعالیت های سیاسی انتقاد کرد.

براساس گزارش یک آژانس خبری فرانسه ، لیستی از فعالان زندانی آزادی بیان در عربستان وجود دارد که به زودی از زندان های این کشور آزاد می شوند و یا آزاد شده اند.در لیست اسامی این پایگاه خبری اسمی از آزادی سلمان العوده و عبدالعزیز الطریفی دو مبلغ سعودی ذکر نشده است.

ولید فتیحی

دادگاه سعودی 8 دسامبر ولید الفتیحی پزشک آمریکایی-سعودی را به شش سال حبس و شش سال ممنوعیت از سفر محکوم کرد. دادگاه عربستان، فتیحی را با اتهام وابستگی به گروه اخوان المسلمین که بر خلاف آمریکا، عربستان آن را گروه تروریستی می داند و نیز با اتهام آسیب رساندن به روابط با دیگر کشورهای عربی و انجام اقداماتی با هدف ایجاد بی ثباتی در عربستان محکوم کرد. از دیگر اتهامات او کمک مالی به طرف های مشکوک است. فتیحی همچنین به تامین بودجه تروریسم متهم شده بود که به دلیل عدم ارائه ادله و شواهد کافی این اتهام از وی سلب شد.

صلاح الحیدر

صلاح الحیدر فرزند عزیزه الیوسف از فعالان زن است که تابعیت آمریکایی دارد و وی در آوریل 2019 چند روز پس از آزادی مادرش به اتهام تروریسم توسط مقامات سعودی بازداشت شد .

شایان ذکر است که مادر وی به همراه لجین الهذلول و تعدادی از فعالان در زمینه دفاع از حقوق زنان ، به عنوان بخشی از کمپین دستگیری که در سال 2018 انجام شد ، دستگیر شدند.

صلاح الحیدر در انتظار محاکمه در دادگاه جرایم ویژه عربستان سعودی به طور موقت آزاد شده است. جلسه دادگاه وی قرار است8 مارس برگزار شود.

بدر الإبراهیم

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه ، بدر الابراهیم نویسنده و پزشک و فعال سعودی و دارنده تابعیت آمریکایی در میان افرادی است که به صورت موقت آزاد شده است. وی در آوریل سال 2019 دستگیر و به جرایم مرتبط با تروریسم متهم شد او هفته گذشته به طور موقت با صلاح الحیدر آزاد شد و قرار است در تاریخ هشتم مارس در دادگاه حاضر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به همین دلیل گفت که ما از آزادی مشروط بدر الابراهیم و صلاح الحیدر شهروندان آمریکایی استقبال می کنیم و آن را از نزدیک دنبال می کنیم.

در این لیست اسامی سه جوان شیعه ذکر شده است که در سال 2012 دستگیر شدند و در آن زمان زیر سن قانونی بودند. آنها به اتهام شرکت در اعتراضات علیه دولت سعودی دستگیر و به جرایم مرتبط با تروریسم متهم شدند.

دولت سعودی بعد از مدتها پذیرفت پرونده اعدام 3 نفر از نوجوانان از جمله برادر زاده شهید شیخ نمر باقر النمر را که در سال 2016 اعدام شده بود ، مجددا مورد بررسی قرار دهد امری که در وهله اول بیانگر بی عدالتی های اجرا شده در محاکمه اول محسوب می شود.

لجین الهذلول

ولید الهذلول برادر لجین الهذلول که به خاطر انتقاد از سیاستهای آل سعود بازداشت شده بود، واقعیت های مخوفی را درباره شکنجه شدن خواهرش در زندانهای بن سلمان افشا کرد.

ولید در توئیتی نوشت که بازجویان هنگام تماس تلفنی لجین با خانواده اش به گوشش سیم برق وصل کردند تا در صورتی که کلمه ای خارج از خواست بازجویان بگوید به وی شوک الکتریکی وارد کنند.

وی افزود که خواهرش خواستار تحقیق مستقل درباره اشخاصی شد که وی را از ابوظبی ربوده و به ریاض و سپس از زندان ذهبان به زندان سری در جده انتقال دادند و شکنجه کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عربستان، آخرین شرایط زندانیان در سایه تلاش بن سلمان برای جلب توجه بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، آخرین شرایط زندانیان در سایه تلاش بن سلمان برای جلب توجه بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید