صعود سود در بازار بدهی

به گزارش درآمد اینترنتی، نرخ سود اوراق دولتی برای دومین هفته پیاپی، با افزایش همراه شد. براساس اعلام بانک مرکزی، در ششمین حراج اوراق دولتی در بازار بین بانکی، وزارت اقتصاد با افزایش 7/ 0 واحد درصدی بازدهی اوراق با سررسید 4 ساله و افزایش 5/ 0 واحد درصدی اوراق با سررسید 2 ساله موافقت کرد؛ بنابراین نرخ سود اوراق 4ساله به 2/ 18 درصد رسید.

صعود سود در بازار بدهی

به گزارش دنیای اقتصاد، افزایش نرخ، این پیغام را به اقتصاد ایران می رساند که وزارت اقتصاد تصمیم گرفته است تا راه تامین مالی دولت از بازار بدهی بگذرد و به چاپخانه بانک مرکزی نرسد. میزان فروش اوراق در بازار بین بانکی، نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان بود؛ هرچند که حجم اوراق عرضه شده از سوی دولت 5 هزار میلیارد تومان بود. فاصله میزان خرید با حجم عرضه اتفاق دوم و مهم دیگر بازار بود؛ زیرا وزارت اقتصاد حاضر به فروش اوراق در بازار بدهی با نرخ بالاتر نشد و به جای آن با عرضه اوراق در بورس توانست تمامی اوراق را به فروش برساند.

اوراق فروش رفته در بورس با نرخ کشف شده در حراج بود؛ درواقع نرخ سود اوراق در بازار بدهی از سوی دولت بریده شد. در نتیجه هزینه تامین مالی در این هفته نیز در سطح مورد انتظار دولت ماند. پیش تر اقتصاددانان تخمین زده بودند که دولت برای تامین کسری بودجه نیازمند فروش 5 هزار میلیارد تومان در هر هفته است.

سود اوراق در یک راستا افزایشی در بازار بدهی قرار گرفته است. در آخرین حراج در بازار بین بانکی که روز گذشته برگزار گردید، بازدهی اوراق با سررسید 4 ساله با 7/ 0 درصد رشد، به 2/ 18 درصد رسید. بازدهی اوراق 2 ساله نیز با رشد 5/ 0 درصدی همراه شد. همچنین وزارت اقتصاد حدود 2 هزار میلیارد تومان اوراق را در بازار بین بانکی به فروش رساند و مابقی در بازار بورس به فروش رفتند. می توان دو اتفاق را در آخرین حراج اوراق دولتی تعقیب کرد.

فروش ترکیبی تمام اوراق: در ششمین حراج اوراق دولتی، وزارت اقتصاد 5 هزار میلیارد تومان اوراق را در قالب دو نماد اراد 33 و اراد 35 عرضه کرد. اراد 33 دارای سررسید 4 ساله و اراد 35 دارای سررسید 2 ساله بوده است. بر اساس اعلام بانک مرکزی پنج بانک و 9 صندوق سرمایه گذاری سفارش های خود را در مجموع به ارزش 72/ 5 هزار میلیارد تومان در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند.

وزارت امور مالی و دارایی با فروش یک هزار و 990 میلیارد تومان اوراق در بازار بین بانکی موافقت کرد. اما باقی اوراق در بورس به فروش رفت. در واقع حدود 3 هزار میلیارد تومان از حجم اوراق توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و به وسیله بورس خریداری شده است. در نتیجه مجموعا وزارت اقتصاد 4 هزار و 990 میلیارد تومان اوراق را از دو کانال بین بانکی و بورس به فروش رساند؛ بنابراین وزارت اقتصاد پیروز شده تمامی اوراق عرضه شده را به فروش رساند.

پیش تر یک اقتصاددان مطرح برآورد نموده بود که دولت برای تامین مالی و پوشش کسری بودجه، نیازمند فروش 5 هزار میلیارد تومان در هفته است. این هدف، نیازمند انعطاف وزارت اقتصاد در پذیرش سود های بالاتر است. در واقع وزارت اقتصاد دو راه دارد؛ یا اینکه نرخ بازار را بپذیرد یا اینکه برای تامین کسری دست در جیب بانک مرکزی کند. تمام این سازوکار برای این است که راه دوم طی نگردد و پایه پولی از کانال بدهی های دولت، افزایش نیابد. فعلا وزارت اقتصاد گام اول را برگزیده و این نوید را می دهد که نقدینگی به دلیل کسری بودجه، بیش از این سرعت نگیرد.

افزایش نرخ سود: وزارت اقتصاد با فروش 610 میلیارد تومان اوراق اراد 33 با نرخ بازده تا سررسید 2/ 18 درصد و یک هزار و 370 میلیارد تومان اوراق اراد 35 با نرخ بازده تا سررسید 17 درصد موافقت نموده است. این در حالی است که در حراج قبلی، اوراق 4 ساله با بازدهی 5/ 17 درصد و اوراق 2 ساله با بازدهی 5/ 16 درصد فروش رفته بود. در نتیجه وزارت اقتصاد با نرخ سود بازار، همراه شد.

البته وقتی از 7/ 5 هزار میلیارد تومان تقاضای موجود، تنها با 2 هزار میلیارد تومان آن موافقت می گردد، به این معنی است که بیشتر متقاضیان نرخ های بالاتری را برای خرید می پسندیدند که وزارت اقتصاد ترجیح داد این تقاضا را رد کند. اما برای اینکه تمامی اوراق با نرخ مدنظر وزارت دارایی به فروش برسد، باقی اوراق با نرخ معین شده در حراج، در بورس فروش رفت. در نتیجه هزینه تامین مالی دولت، چندان بالا نرفته است. در حالی که اگر وزارتخانه ناچار می شد باقی اوراق را در بازار بین بانکی بفروشد، باید به نرخ های بالاتر تن می داد.

افزایش نرخ سود می تواند خبر خوبی برای اقتصاد ایران باشد. چرا که هر چه نرخ های بهره در اقتصاد ایران به سمت نرخ سیاستی (نرخ مدنظر سیاست گذار پولی) حرکت کند، امکان کنترل نقدینگی و کنترل نوسانات بازار ها نیز بیشتر فراهم می گردد. همخوانی سود ها در اوراق و بازار بین بانکی در هفته های اخیر رقم خورده است. پس از آنکه بانک مرکزی کف دالان نرخ سود (نرخ سپرده گذاری بانک ها در بانک مرکزی) را افزایش داد، نرخ سود در بازار بین بانکی و نرخ فروش اوراق در عملیات بازار باز نیز با افزایش همراه شد. هنگامی که نرخ فروش اوراق به بانک مرکزی افزایش یابد، بانک ها نیز باید اوراق با نرخ سود بالاتری از دولت خریداری نمایند. تمام این ها ریلی است که برای رسیدن به هدف تورمی چیده شده است.

حراج 24 تیر ماه

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواتر های هفتگی، مرحله هفتم حراج اوراق بدهی دولتی برای فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تامین سرمایه را در روز سه شنبه 24 تیر ماه 99 اجرا می نماید. اوراق عرضه شده در این حراج، مطابق اوراق قبلی مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) است. در حراج هفته بعد، 3 نماد اراد 37، اراد 38 و اراد 39 با سررسید های یکساله تا 3 ساله عرضه می گردد. مجموع حجم اوراق در هفته بعد معادل 11 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 24 تیرماه 99 انجام خواهد شد. بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت 12 روز یکشنبه 22 تیرماه 99 تنها به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تامین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12 روز یکشنبه 22 تیرماه 99 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند.

منبع: فرارو

به "صعود سود در بازار بدهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود سود در بازار بدهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید