داوطلب تست کرونای ایرانی تعیین نیست

به گزارش درآمد اینترنتی، خبرنگاران : دبیر کمیته ملی اخلاق پژوهش وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هنوز داوطلبان تست واکسن کرونای ایرانی معین نشده اند، به ادعای مشابهت واکسن ساخت داخل با نمونه های چینی و روسی واکنش نشان داد.

داوطلب تست کرونای ایرانی تعیین نیست

به گزارش درآمد اینترنتی به نقل از ایلنا ،احسان شمسی کوشکی دبیر کمیته ملی اخلاق پژوهش وزارت بهداشت درباره مراحل ساخت واکسن کرونا بیان نمود: هر دارو یا واکسنی که بخواهد وارد بازار گردد، ابتدا باید یک مرحله را در آزمایشگاه طی کند و بعد از اینکه آن مراحل در آزمایشگاه تمام شد، روی حیوانات آزمایش می گردد و بعد از اینکه آزمایش روی حیوانات نتیجه منفی نداشت و در عین حال روی برخی از گونه های حیوانی مثل میمون موثر باشد، بعد از آن روی تعداد کمی از انسان ها آزمایش می گردد.

وی ادامه داد: بنابراین در حال حاضر یکی از شرکت هایی که تصمیم گرفته در ایران واکسن کرونا بسازد، کارهایی را که باید در مرحله آزمایشگاهی بر روی حیوانات انجام گردد را انجام داده به نحوی که توانسته کمیته ملی اخلاق در پژوهش را قانع کند. تا الان این فرآورده می تواند روی تعدادی محدودی از انسان ها آزمایش گردد و برای این کار آن شرکت به همراه تعدادی از اساتید دانشگاه یک پروتکل بالینی در نظر گرفتند.

کوشکی اضافه کرد: این پروتکل در فاز یک مورد تایید قرار گرفته و یک سری کارهای دیگری هم آن مجموعه باید انجام دهد و در نهایت سازمان غذا و دارو مجوزی را صادر می نماید و برمبنای آن کارآزمایی بالینی می تواند آغاز گردد.

وی بیان نمود: یعنی در خصوص این واکسن کمیته ملی اخلاق پژوهش برای فاز یک نظر مساعد داده است و طبق آنالیز به 56 نفر داوطلب احتیاج دارد که عملا هنوز برای این کار داوطلبی مشخص نشده، چون بعدا فراخوانی داده و افرادی جذب می شوند تا در صورت تمایل در این کار شرکت نمایند، که فرایند کار به این ترتیب است که نخست ثبت نام خواهند کرد، بعد مجموعه با آن افراد تماس می گیرد و برخی از آن ها که می خواهند بر اساس شرایط مندرج شده در پروتکل که به طور مثال افراد بزرگسال سالم باشند، در فاز اول به تدریج تزریق در خصوص آنها صورت می گیرد.

وی ادامه داد: به طور مثال نخست به سه نفر که واکسن به آنها زده شده، آنالیز ها انجام می گردد، اگر شرایط مثبت بود، بتدریج سایر افراد را وارد مطالعه می نمایند.

دبیر کمیته ملی اخلاق پژوهش وزارت بهداشت اضافه کرد: بنابراین هنوز مراحل تست انسانی آغاز نشده و در آغاز تست انسانی قاعدتا کمیته ملی اخلاق برای همه موارد از جمله رضایت آگاهانه شرکت نمایندگان نظارت خواهد نمود.این واکسن ها در مرحله آزمایش هستند و به این مفهوم نیست که آزمایش حتما جوابش مثبت خواهد بود در واقع آزمایش ها برای این است که ببینیم آیا این واکسن ها مفید هستند یا نه، یعنی ضرری دارد یا نه و بعد به دنبال فراوری انبوه برای آن می رویم. از بین تمام آزمایش های واکسن، فقط یکی از آن آزمایش ها کد اخلاق گرفت و حالا وارد کارآزمایی بالینی یا آزمایش خواهد شد که اگر جواب فاز یک خوب باشد وارد فاز دوم می گردد و بعد فاز سوم آغاز خواهد شد، در آخر تمامی مراحل آنالیز می گردد که اگر همه چیز خوب بود اجازه فراوری انبوه پیدا خواهد نمود.

وی در خصوص پیش بینی توزیع واکسن ساخت داخل گفت: پیش بینی نمی توان کرد، چون این یک کار غیردقیق است و این موضوع قابل پیش بینی نیست، چون کاملا به شرایط وابسته است.

کوشکی در واکنش به برخی اظهارات که واکسن ایرانی را مشابه نمونه های روسی و چینی آن دانسته اند، بیان نمود: این موضوع خیلی دقیق نیست، در کشور ما گروه های مختلف با تکنولوژی های مختلف واکسن را توسعه می دهند، اگر به طور مثال در خصوص یک واکسن خاص بخواهیم بگوییم آن وقت می توان به این بحث اشاره نمود که واکسن ما مشابه چین یا روسیه است، ممکن است، تکنولوژی یکی از شرکت هایی که برای واکسن کوشش می نمایند، شبیه روسیه یا چین باشد، ضمن اینکه خود چین هم با تکنولوژی های مختلفی روی واکسن کرونا کار می نماید.

وی توضیح داد: بنابراین این حرف به نظر می رسد، حرف دقیقی نباشد و تکنولوژی های ساخت واکسن چند تکنولوژی مرسوم است که در کشورهای مختلف از آنها استفاده می نمایند، بنابراین این نباید در اذهان عمومی باشد که تکنولوژی ما شبیه تکنولوژی چین باشد، خوب نیست و این متاسفانه ذهنیت خوبی نیست، چون هر تکنولوژی که باشد، در مراحل کار آزمایی ایمنی و اثربخشی خود را نشان خواهد داد و در هر حال آن چیزی که می خواهد به مردم تزریق گردد آن چیزی خواهد بود که مردم بتوانند با خیال راحت از آن استفاده نمایند.

منبع: اقتصادنیوز

به "داوطلب تست کرونای ایرانی تعیین نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوطلب تست کرونای ایرانی تعیین نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید