خبرنگاران خشونت علیه زنان با کرونا و گرانی تشدید شده است

به گزارش درآمد اینترنتی، اهواز - خبرنگاران - عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به خلاءهای قانونی برای حمایت از زنان در مقابل خشونت، گفت: خانه نشینی در دوران همه گیری کرونا به اضافه مسائل بد مالی، منجر به تشدید خشونت خانگی به ویژه خشونت علیه زنان شده است.

خبرنگاران خشونت علیه زنان با کرونا و گرانی تشدید شده است

بر اساس نتایج طرح ملی شیوع خشونت در استان ها، 66 درصد از زنان در مراکز استان های کشور از ابتدای زندگی درگیر خشونت هستند. دکتر جعفر بوالهری روانپزشک و رییس سابق دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان، گفته است: در این مطالعات اهواز در مصداق های خشونت علیه زنان به عنوان خشن ترین شهر شناخته شده است. خشونت هایی که گاه منجر به قتل و یا نقص عضو می گردد.

آخرین آمار جمعیتی خوزستان در سرشماری سال 1395، جمعیت زنان را حدود نیمی از از 4.7 میلیون نفر جمعیت این استان نشان می دهد که 49 درصد در شهرها ساکن هستند. این استان رتبه 17 کشوری را از نظر جمعیت زنان داراست. 25 نوامبر هر سال (برابر پنجم آذر) به عنوان روز دنیای منع خشونت علیه زنان نامگذاری شده است. به همین مناسبت با دکتر حسین آقایی جنت مکان عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز و استاد حقوق کیفری وجرم شناسی، درباره خشونت خانگی علیه زنان، گفت وگویی اجرا شده است.

خشونت خانگی آزاری است که توسط اعضای قوی خانه از لحاظ (قدرت، ثروت، ابهت اجتماعی) علیه اعضای ضعیف ساکن خانه رخ می دهد. این نوع از خشونت شامل همسرآزاری، کودک آزاری و سالمندآزاری است، که در تمام دنیا فراگیر شده و متعلق به کشور یا منطقه خاصی نیست.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز معتقد است: همه گیری کرونا همه چیز از جمله خانواده ها را دچار فروپاشی می نماید؛ این بیماری علاوه بر آموزش و اقتصاد ، بر خانواده ها نیز به شدت تاثیر گذاشته، که افزایش خشونت یکی از تبعات مهم آن است. آقایی جنت مکان اضافه نمود: خانه نشینی بدون برنامه، تعارضاتی در خانواده ایجاد می نماید که همراه با مسائل بد مالی، خشونت خانگی به ویژه خشونت علیه زنان را به دنبال داشته است، افراد ممکن است این خشونت را برای مدتی مخفی نگهدارند، اما کم کم نمی توانند تحمل نمایند و کار به طلاق می کشد، چنانچه روزانه اخباری از طلاق و اختلافات خانوادگی می شنویم.

به گفته وی، این مساله از لحاظ روانشناسی، جامعه شناسی، آسیب شناسی و جرم شناسی قابل مطالعه است، البته مجموع مطالعاتی که تا به امروز اجرا شده عوامل متعددی همچون مالی، اجتماعی، سیاسی، اخلاقی را در این مساله دخیل می دانند.

زنان، 82 درصد قربانیان خشونت خانگی

این استاد جرم شناسی همچنین گفت: خشونت علیه زنان در همه کشور اتفاق می افتد اما می توان گفت که این نوع خشونت ها در خوزستان به دلیل ویژگی اجتماعی و سبک زندگی متفاوت با سایر نقاط کشور بیشتر است، در این استان سنت هایی درباره روابط همسران و سبک زندگی پا گرفته اند که متفاوت از سایر نقاط کشور است و بعضی رفتارها که مثلا در شهری مانند شیراز تحمل می گردد، خانواده ها در این استان نمی توانند آنها را تحمل نمایند که باعث خشونت می گردد، به طور نمونه یکی از مسایلی که می تواند نشانه خشونت بیشتر در خوزستان باشد، قتل های ناموسی است، که اگر چه در همه کشور رخ می دهد اما در خوزستان آمار آن بیشتر است و در پرونده هایی که داریم سبک زندگی در این قتل ها موثر بوده است.

وی با اشاره به سرانجام نامه ای با عنوان ارزیابی حقوقی جرم شناسی خشونت خانگی در شهرستان دزفول (1396-1392) که با هدایت حود، توسط ستاره ذوالقدر سال جاری دفاع شد، شرح داد: این مطالعه با هدف علت یابی خشونت در دزفول اجرا شده که نتایج آن 90 درصد در سایر شهرهای خوزستان قابل تعمیم است و می توان از آن استفاده علمی گردد زیرا با وجودی که خوزستان شهرهای مختلفی دارد اما این شهرها قرابت فرهنگی، اجتماعی، مالی زیادی با یکدیگر دارند و با داشتن قومیت های مختلف، همه این قومیت ها در کل استان پراکنده اند.

آقایی جنت مکان درباره بخشی از نتایج این تحقیق شرح داد: یافته های این پژوهش نشان می دهد که 95.5 درصد بزهکاران مورد آنالیز، مرد با دامنه سنی بین 20 تا 30 سال، بالاترین درصد فراوانی مقطع تحصیلی آنها دیپلم و 42 درصد این افراد شاغل بودند.

وی اضافه نمود: این یافته ها نشان می دهد، سن بزه دیدگان از سه سال تا 75 سال متغیر است، به این معنی که خشونت خانگی علیه تمامی سنین و مقاطع اتفاق افتاده است؛ بیشترین مقطع سنی که مورد خشونت خانگی قرار گرفته اند با 39.8 درصد 26 تا 40 ساله هستند.

به گفته وی، بر اساس این مطالعه، خشونت خانگی با بیشترین درصد میان 2 زوج اتفاق افتاده و با کمترین درصد میان فرزندان بوده است.

آقایی جنت مکان با بیان اینکه 81.8 درصد بزه دیدگان را زنان تشکیل می دهند، اضافه نمود: خشونت اعمال شده از سوی بزهکاران نسبت به بزه دیدگان 72.7 درصد جسمی، 13.6 درصد جنسی، 8 درصد غفلت و 5.7 درصد از نوع روانی بوده است، پزشکی قانونی خشونت جسمی را در 30.7 درصد کبودی، 18.2 درصد خراشیدگی و 17 درصد شکستگی اعلام نموده است.

وی ادامه داد: اطلاعات به دست آمده از پرونده های موجود بیانگر این است که هیچیک از بزهکاران سابقه کیفری نداشتند، درنتیجه خشونت خانگی از جانب افراد عادی نیز قابل ارتکاب است.

خشونت پنهان

این عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: در وقوع خشونت های خانگی عوامل فرهنگی، اجتماعی و مالی متعددی نقش دارند؛ یکی از مهمترین آنها تدبیر منزل است که در خانواده ها به ویژه خانواده های جدید صورت نمی گیرد، مثلا یک جوان نمی داند که اگر مسئله ای در خانه برایش پیش آید چگونه آن را حل نماید که این مساله منجر به استفاده از زور فیزیکی، خشونت و حملات دیگری می گردد.

وی اضافه نمود: آثار خشونت خانگی را در صدمات فیزیکی و قابل مشاهده می شناسند اما خشونت روانی دیده نمی گردد و دلیل آن هم ناشناخته می ماند؛ راه آموزش به جوانان هم آنطور که باید هموار نیست بنابراین خیلی ها هنوز نمی دانند چگونه این مسایل را حل نمایند که به خشونت کشیده نگردد.

آقایی جنت مکان با تاکید بر آموزش به خانواده ها اعلام کرد: البته خانواده را نباید با قانون اداره کنیم زیرا اگر قانون برای اداره یک خانواده وارد بگردد، آن خانواده دیر یا زود از هم می پاشد، و اگر مساله ای بین همسران است باید به وسیله عاطفی و با مهربانی و تدبیر دیگر حل گردد؛ بدین ترتیب قانون برای زمانی است که اختلاف به اوج خود می رسد نه زمانی که اختلاف اندک است، قانون برای زمانی است که خشونت به حدی رسیده که دیگر راه برگشتی وجود ندارد.

وی اضافه نمود: این ناهنجاری اجتماعی و جرم شناختی را باید تدبیر کرد و خانواده ها باید به فرزندان خود تدبیر را بیاموزند زیرا ممکن است یکی از 2 زوج مدتی درگیر مسائلی باشد و یا بیکار بگردد.

جای خالی قانون

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در زمینه مبارزه با خشونت علیه زنان قانون جامعی وجود ندارد، گفت: علاوه بر این ، ریشه یابی و علت شناسی این وقایع و پیشگیری از آنها نیز بسیار ضعیف است و در کشور به آن پرداخته نمی گردد.

وی اضافه نمود: خلاءهای قانونی زیادی در زمینه حمایت از زنان داریم و احتیاج است که درباره خشونت خانگی علیه زنان، مردان، بچه ها، معلولان قوانینی داشته باشیم، اگر چه قانون حمایت از بچه ها سال جاری به تصویب رسیده که تا حدودی توانسته مسائل آنها را حل نماید.

آقایی جنت مکان با بیان اینکه جرایم از جمله خشونت خانگی باید در یک نظام طبیعی مورد بحث قرار گیرد، گفت: بر اساس دانش جرم شناسی و آسیب شناسی اجتماعی، معتقدم که این مسایل در بستر جامعه سامان می یابد، همانند این است که در خانه ای همه چیز مرتب باشد، خانواده از یک سطح سواد نسبی و امکانات اولیه رفاهی بهره مند باشند، در این خانه بچه ها امکان رشد و بالندگی پیدا می نمایند، اما در خانواده ای که پدر معتاد و مادر ناتوان از اداره منزل است، زندگی بچه ها هم به این وابسته است، بنابراین وقتی از علت شناسی و پیشگیری صحبت می کنیم می بینیم که اول باید در جامعه خیلی چیزها درست گردد تا این خشونت ها هم کم بگردد.

وی ادامه داد: اکنون جامعه ما در وضعیتی نیست که بگردد ایده جرم شناختی و جامعه شناختی داده گردد، زیرا بیکاری، گرانی، فقر، اعتیاد و... در آن وجود دارد و تا وقتی اینها درمان نگردد و بستر لازم نباشد، نمی توان یک خانواده پیروز داشت، بنابراین باید اجزا با هم سازگار و هماهنگ باشند و همدیگر را خنثی ننمایند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران خشونت علیه زنان با کرونا و گرانی تشدید شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خشونت علیه زنان با کرونا و گرانی تشدید شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید