جوشکاری دقیق لوله های قطور با محصول شرکتی دانش بنیان

به گزارش درآمد اینترنتی، شرکتی دانش بنیان با بومی سازی یک دستگاه پردازش تصویر توانست دقت فرآیند جوشکاری لوله های قطور را ارتقا دهد.

جوشکاری دقیق لوله های قطور با محصول شرکتی دانش بنیان

به گزارش گروه علم و پیشرفت درآمد اینترنتی، فناوری هوش مصنوعی پای خود را به تمامی عرصه ها باز کرده است، از جمله صنعت جایی که محاسبه های دقیق و میزان گیری با دقت کم تر از چند میلی متر باید انجام شوند و نیاز به حفظ دقت برای مدت بالایی دارند. اما این تجهیزات فناوری پیشرفته ای دارند که تحریمها، مانعی بر سر راه واردات آن است و از همین رو فعالان فناور شرکت دانش بنیان رسااندیشان موج پرداز به تولید نمونه ایران ساخت ان ورود پیدا کرده اند.

جوش کاری دقیق با محصول ایران ساخت

لوله های قطور باید با دقتی بالا متصل شوند. جوش کاری دقیق یکی از بخش هایی است که از طریق سامانه ایران ساخت کنترل می شود. اکرم دلویی مدیرعامل شرکت دانش بنیان رسا اندیشان موج پرداز درباره اش توضیح می دهد: برای جوش لوله های قطوری که در صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند، دقت بسیار بالایی نیاز است و نازل جوش، باید دقیقاً وسط درز قرار بگیرد؛ خطای انسانی و انحراف از این میزان، فرآیند مناسب جوش را با مشکل روبرو می کند. نمونه خارجی آن حدوداً 100 هزار دلار است اما نمونه ایران ساخت با یک دهم قیمت خارجی نیاز را با همان توانمندی و کیفیت تامین کرده است.

با استفاده از این فناوری می توان بدون ایجاد خستگی در کاربر و در شیفت های طولانی تولید، بدون توقف فرآیند نازل جوش را با دقتی بسیار بالا در وسط درز قرار داد و ضمن افزایش دقت فرآیند جوش، سرعت تولید محصولات نهایی را بالا برد. به طوری که این فعال فناور بیان می کند: به کمک بینایی ماشین و پردازش تصویر، این نازل جوش را روی درز جوش قرار می دهیم و از خطاهایی که ممکن است به دلیل خستگی اپراتور پیش بیاید جلوگیری می شود.

در اثر کم دقتی در فرآیند جوش ممکن است لوله آب تولید شود که ارزشی یک سوم لوله گاز است. این تنها یک مزیت جوشکاری با کمک فناوری چشم ماشین است اما دلویی مزیت دیگر این فناوری را افزایش بهره وری و تولید می داند؛ به طوری که دستگاه ایران ساخت می تواند 24ساعته و بدون خستگی، فرآیند جوش را با دقتی بسیار بالا انجام می دهد. به گفته مدیرعامل رسا اندیشان موج پرداز، در حالی که دقت کاربر گاهی به بیش از چند میلی متر می رسد، خطا در این فناوری به کم تر از چنددهم میلی متر کاهش می یابد.

ساخت دوربین های تصویربرداری علمی و صنعتی

دوربین های علمی و صنعتی دارای کاربردهای متعددی صنعتی، پژوهشی، فضایی و نظامی است و آن طور که مدیر عامل رسا اندیشان موج پرداز می گوید جزو تجهیزات فناور و تحریمی است که اگرچه در ایران واردات قابل توجهی دارند، اما با قیمت های بسیار هنگفت تامین شده در حالی که خبری از پشتیبانی پس از فروش نیست.

دلویی با بیان این که تولیدات ایران ساخت می تواند در آینده ای نزدیک جایگزین نمونه وارداتی این دوربین ها شود، می افزاید: خوشبختانه محصولاتمان را در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت به نمایش درآوردیم و توانستیم راستا توانمندی، بلوغ و توسعه را با سرعت بیش تری طی کنیم. در حال حاضر هم با تعدادی از شرکت های دانش بنیان همراه شدیم و فناوری بومی دوربین های صنعتی را به جلو می بریم.

علی رغم وجود تحریم ها و هزینه های سنگین واردات، سالیانه حداقل10 هزار نمونه از نوع خارجی این محصول وارد می شود که مدیرعامل رسا اندیشان موج پرداز درباره آن می گوید: در صورتی که بازار این حوزه را از آن خود کنیم، می توانیم قیمت نهایی را تا 50 درصد نمونه خارجی کاهش داده و با خدمات پس از فروش عرضه کنیم.

به گفته دلویی این محصولات دانش بنیان ایران ساخت، زمینه اشتغال برای متخصصان حوزه اپتیک، نرم افزار و مکانیک را فراهم کرده و در حالی که تولید این محصول ایران ساخت برای تامین نیاز داخلی مناسب است، بازار صادراتی این محصول در کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس هم ظرفیت دارد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "جوشکاری دقیق لوله های قطور با محصول شرکتی دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جوشکاری دقیق لوله های قطور با محصول شرکتی دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید