این داروها وزن شما را زیاد می کنند

به گزارش درآمد اینترنتی، آنا/ اضافه وزن یکی از عوارض جانبی بعضی دارو ها به حساب می آید. البته این موضوع دلیل نمیشود مصرف دارو ها را قطع کنید و سلامت تان را به خطر بیندازید.

این داروها وزن شما را زیاد می کنند

چرا دارو ها باعث افزایش وزن می شوند؟

دارو ها اغلب به خودی خود باعث چاقی نمی شوند بلکه عوارض جانبی شان با اضافه وزن همراه هستند. برای مثال برخی دارو ها اشتها را افزایش می دهند و باعث می شوند در مصرف غذا زیاده روی کنید. برخی دیگر نیز بر فرایند جذب و ذخیره سازی گلوکز توسط بدن تاثیر می گذارند و از این طریق باعث تجمع چربی در بخش میانی بدن می شوند.

برخی ها نیز با ایجاد تغییر در متابولیسم بدن، سرعت سوخت وساز کالری ها را کاهش می دهند. گروهی دیگر نیز باعث افزایش تنگی نفس و خواب آلودگی می شوند و به این ترتیب ورزش کردن را سخت می کنند. برخی دارو ها هم باعث احتباس آب در بدن می شوند که البته این نوع اضافه وزن به دلیل افزایش بافت چربی اتفاق نمی افتد و فقط حاصل از تجمع آب است، بنابراین چنین اضافه وزنی دائمی نیست و هر زمان که دوره مصرف دارو به اتمام برسد و بیماری زمینه ای رفع گردد، وزن تان هم به میزان قبل بازمی گردد.

1. قرص های دیابت

تعدادی از دارو های دیابت نوع دو باعث کاهش وزن و برخی دیگر باعث افزایش وزن می شوند. دارو های حاوی سولفونیل اوره ازجمله دیابینیز، اینسولاز، گلیپیزاید، گلیبوراید، گلیمیپراید، کلرپروپامید و تولبوتامید باعث تحریک تولید و فعالیت انسولین می شوند. انسولین نیز کاهنده قندخون و افزایش دهنده اشتها است.

این دارو ها معمولا طی 3 تا 12 ماه اول درمان بیشتر از 5کیلوگرم اضافه وزن ایجاد می کنند. تیازولیدین دیون (پیوگلیتازون) نیز از دیگر دارو های دیابت است که می تواند باعث افزایش وزن گردد. اما در مقابل، دارو هایی همچون متفورمین، اگزناتاید، سیتاگلیپتین، پراملینتاید و آکاربوز به کاهش وزن کمک می کنند یا اینکه بر وزن بی اثر هستند.

2. انسولین

انسولین هایی همچون لیسپرو، آسپارت و گلولیزین می توانند باعث افزایش وزن شوند، اما انسولین های طولانی اثر، تاثیر کمتری بر چاقی دارند. متاسفانه بسکمک از بیماران فکر می کنند که با تزریق انسولین می توانند هرقدر که می خواهند غذا بخورند؛ بنابراین برخی آن ها در مدت 6 ماه تا 15کیلوگرم هم وزن اضافه می کنند! برخی پزشکان هم برای کنترل قند خون بالای بیمار در ابتدای درمان، دوز بالایی از انسولین را تجویز می کنند و به همین دلیل فرد دچار علائم افت قندخون می گردد، درنتیجه بیشتر از حد معمول مواد غذایی مصرف می کند و چاق می گردد، درحالی که انسولین باید تدریجی تجویز گردد.

3. دارو های هورمونی و استروژن

در دوران یائسگی میزان ترشح هورمون استروژن در بدن خانم ها کاهش پیدا میکند، به همین دلیل فرد دچار علائمی، چون گرگرفتگی و عرق کردن های شبانه میگردد. برای رفع این شرایط پزشک معمولا هورمون درمانی با استروژن را تجویز میکند، اما این روش خود باعث احتباس آب و افزایش وزن میگردد، با افزایش وزن، متابولیسم هم کند تر میگردد، بنابراین کسانی که تحت هورمون درمانی هستند باید برنامه غذایی خود را تغییر دهند و به طور منظم ورزش کنند.

4. دارو های مخصوص تشنج و میگرن

آمی تریپتیلین

نورتریپتیلین

والپروئیک اسید ها

این دارو ها برای درمان سردرد های میگرنی و تشنج بسیار مفید هستند، ولی روی هورمون های مربوط به گرسنگی نقش بسزایی دارند و اشتها را به شدت زیاد می کند و همچنین سوخت و ساز بدن را کم خواهند کرد

5. داروی ضد افسردگی

آن ها همه به طور یکسان عمل نمی کنند، اما چیزی که می توان از بابت آن نگران بود، میزان سروتونین است که می تواند در برخی موارد خطرناک باشد مانند Prozac. این دارو ها می توانند باعث چاقی و افزایش وزن شما شوند چرا که با استفاده از ان ها میزان انرژی شما کاهش می یابد.

با این وجود وقتی شما احساس گرسنگی می کنید، سعی به استفاده از کربوهیدرات ها و محصولات قندی می کنید و اگر استفاده از این دارو ها برای مدت زیادی طول بکشد ممکن است افزایش وزن بیش از حدی داشته باشید در نتیجه شما نیاز به اراده، تمرین و ورزش کردن دارید.

6. دارو های ضد حساسیت

سیتریزین

دیفن هیدرامین

لوراتادین

فکسوفنادین

دارو های ضد حساسیت اگر بدون نسخه پزشک مصرف گردد سبب اختلال در عملکرد هیستامین ها می گردد و هیستامین ماده ای است که وجود آن در بدن ضروری است. اگر شما از دارو های آنتی هیستامینی استفاده کنید. هیستامین در بدن شما تولید نمی گردد و همین امر سبب افزایش وزن خواهد شد.

7. دارو های کاهنده فشارخون

بتابلوکر ها مثل آتنولول، متوپرولول و پروپرانولول که برای درمان فشارخون بالا به کار می فرایند هم می توانند باعث افزایش وزن شوند. برای مثال افرادی که از آتنولول استفاده می کنند در ماه های اول مصرف به طور متوسط 5/2کیلوگرم به وزن شان اضافه می گردد. درواقع این دارو ها سرعت سوزاندن کالری را کاهش داده و باعث خستگی و حس رخوت می شوند. افزایش مصرف موادغذایی فیبردار و کم کالری می تواند در تعدیل اثرات جانبی این دارو ها موثر باشد.

8. دارو های ضد بارداری

این دارو ها باعث آزادسازی هورمون پروژسترون در بدن می شوند. پروژسترون منجر به افزایش اشتهامی گردد. ضمناً دارو های ضدبارداری، باعث احتباس آب در بدن می شوند.

9. کورتیکوئید ها

این قرص ها یکی از قوی ترین قرص های ضد التهابی می باشند و اغلب برای بیماران مبتلا به روماتیسم، آسم و حتی افرادی سرطانی تجویز می شوند و همچنین می توانند باعث چاقی شما شوند. این عوارض جانبی منفی می توانند بسیار قابل توجه باشند. آن ها اشتها را افزایش می دهند؛ بنابراین اگر بیش از حد از این دارو ها استفاده نمایید کار سختی است که سموم ایجاد شده توسط این قرص ها را حذف کنید. به همین دلیل مهم است که مایعات را در رژیم خود قرار دهید؛ که در نتیجه می تواند باعث چاقی و افزایش وزن شما شوند.

10. دارو های قلبی

آسبوتولول

آتنولول

پروپرانولول

متوپرولول

این دارو ها ضربان قلب را آهسته می کنند و فشار خون را هم کاهش می دهند و همچنین از واکنش های ورزشی جلوگیری می کنند. مصرف این دارو ها سوخت و ساز بدن را به طور قابل توجهی پایین می آورند و احساس خستگی را در بدن زیاد می کند. به همین دلیل استفاده از این دارو ها با اضافه وزن همراه خواهد بود.

نکته مهم

اگر فکر می کنید دارویی که استفاده می کنید که سبب چاقی می گردد بدون راهنمایی دریافت از پزشک متخصص به قطع کردن آن نپردازید. در یکسری از موارد شما می توانید داروی دیگری را مصرف کنید و حتی یک سری از دارو های جایگزین را برای لاغری استفاده کنید. اگر شما نتوانستید دارویی را جایگزین کنید حتماً از پزشک خود برای جبران اضافه وزن راهنمایی بگیرید.

منبع: همگردی

به "این داروها وزن شما را زیاد می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این داروها وزن شما را زیاد می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید